Zgodnie z art. 405 kodeksu cywilnego ” Kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania korzyści w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości.” O bezpodstawnym wzbogaceniu możemy mówić zatem w sytuacji gdy jednocześnie zostaną zrealizowane poniższe przesłanki:
- uzyskanie korzyści majątkowej przez jeden podmiot;
- brak podstawy prawnej uzyskania tej korzyści;
- zubożenie drugiego podmiotu;
- związek pomiędzy zubożeniem a wzbogaceniem.
Jak to wygląda w praktyce ? Otóż podkreślić należy, że przejście jakiejkolwiek korzyści z majątku jednej osoby do majątku drugiej musi być uzasadnione, a więc mieć swoją podstawę prawną. W sytuacji gdy takiej podstawy nie ma, mamy do czynienia właśnie z bezpodstawnym wzbogaceniem.
W takiej sytuacji konieczny jest oczywiście zwrot tego co otrzymaliśmy bezpodstawnie. Taki zwrot winien nastąpić przez wydanie rzeczy w naturze, a więc w formie w jakiej korzyść otrzymaliśmy. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, bo np. rzecz została sprzedana, zgubiona bądź zniszczona, wówczas winniśmy zwrócić tzw. surogaty czyli to co uzyskaliśmy w zamian za tę korzyść bądź jako naprawienie szkody. Gdy takiego surogatu nie otrzymaliśmy, wówczas zobowiązani jesteśmy do zwrotu wartości otrzymanej korzyści.
Warto także wspomnieć o sytuacji, w której korzyścią uzyskaną bezpodstawnie rozporządzimy na rzecz osoby trzeciej (a więc sprzedamy ją innej osobie, bądź damy w prezencie) wówczas obowiązek zwrotu korzyści przechodzi na tę właśnie osobę.
Czy jednak zawsze musimy zwracać korzyść uzyskaną bez podstawy prawnej? Otóż nie ! Zgodnie z art. 409 KC obowiązek zwrotu wygasa jeżeli korzyść tę zużyjemy bądź utracimy co powoduje, że nie jesteśmy już wzbogaceni. Od tej okoliczności istnieje jednak wyjątek. Jeżeli w momencie zużywania bądź wyzbywania się uzyskanej korzyści mieliśmy świadomość, iż jesteśmy do zwrotu zobowiązani, zwrot ten musi nastąpić.
Pani adwokat to przede wszystkim ogromne doświadczenie w sprawach cywilnych, energia, no i podejście do ludzi. Moją sprawę wygrała za co jestem bardzo wdzięczna. Nikt nie wierzył, że mi się uda. Dla mnie najlepszy adwokat od spraw cywilnych w Łodzi. Polecam !!!
Dobrzy są. To fakt. Renoma w pełni zasłużona.
To najbardziej skuteczny adwokat od spraw cywilnych w Łodzi. Mi już kilka razy uratował finanse jak mnie pozwali. Jestem kilkaset tysięcy na plusie.
http://www.skuteczny-adwokat.com/prawo-cywilne/
Jak ktoś ma problem z prawa cywilnego to gorąco polecam. Mi bardzo pomogli, mojej siostrze też i koleżance. To mówi sano za siebie.
Dołączam się z pozytywnym komentarzem – jeżeli chodzi o sprawy cywilne to Mecenas Magdalena Chróścielewska nie ma sobie równych. 10 na 10. Bardzo gorąco i serdecznie polecam bo warto!
Ja również bardzo polecam tę Kancelarię. Najlepsi.
Tez polecam bezkonkurencyjni!